Educators’ Science & Math Institute Series at Michigan Technological University

Ecology of the Great Lakes  ~ COURSE SCHEDULE  ~ July 13-18, 2003   (as of 6/26/03)

 

Time

Sunday

July 13

Monday

July 14

Tuesday

July 15

Wednesday

July 16

Thursday

July 17

Friday

July 18

7:00 – 8:00 a.m.

 

Breakfast

Breakfast

Breakfast

Breakfast

Breakfast

 

 

8 AM – 9 AM

Lec - Lake Superior Food Chains

 

9:00 AM - 3:00 PM

Temperature Profiles, Light, Water Chemistry aboard Agassiz in Lake Superior

- Dr. Matt Julius

 

 

8 AM – 9 A M

Lec – Role of Sediment & Benthic Organisms in the Great Lakes

- Dr. Noel Urban, Civil & Environmental Engineering, MTU

 

9:00 -Noon

Sample Benthic Organisms & Phyto/Zooplankton aboard Agassiz in Torch Lake

- Dr. Noel Urban

- Dr. Matt Julius

 

 

8 AM -9 AM

Lec – Fisheries of the Great Lakes

 

9:00-Noon

Sturgeon Sampling

on the Sturgeon River    

 

- Dr. Nancy Auer

Biological Sciences

 

8 AM – 9 A M

Lec – Designing Watershed Investigations

 

9 AM - Noon  Field Trip

Stream Monitoring on Cole’s Creek v. Huron Creek

 

- Joan Chadde, (WUPC)

 

 

 

 

8 AM – 9 A M

Lec – Remote Sensing

 

9:00-11:00 AM 

Remote Sensing Activities Computer Lab

 

- Dr. Judy Budd, Geological Sciences & Engineering, MTU    TBA

 

11:00-Noon

Lec - Community Planning & the Visual Environment

 

- Joan Chadde, (WUPC)

Noon– 1 p.m.

 

Lunch & Discussion

Lunch & Discussion

Lunch & Discussion

Lunch & Discussion

Lunch & Discussion

 

 

 

 

 

 

 

 

2 PM - 4 PM   Check In

 

3 PM - 5 PM

Welcome, Course Overview, Introductions & Participant Sharing of Proposed Curriculum Idea

 

1 PM - 4 PM

Sampling Phyto & Zooplankton aboard Agassiz in Lake Superior & Torch Lake

- Dr. Matt Julius

 

 

4 PM - 5 PM

Best Teaching Ideas by Participants (3) ??

1 PM - 4 PM

Sample Benthic Organisms & Phyto/Zooplankton

 @ Keweenaw Bay

- Dr. Noel Urban

- Dr. Matt Julius

 

 

4 PM - 5 PM

Best Teaching Ideas by Participants (3)  ??

 

 

 

1 PM - 4 PM

Aliens of the Great Lakes: zebra mussels, purple loosestrife, lamprey, Rusty crayfish

- Gregg Baldwin & Bob Kahl, U.S. Fish & Wildlife Service   

- Dr. Shari Dann, Dept. of Fish & Wildlife, Michigan State University

 

 

1 PM – 2 PM

Lec: Frogs As Bioindicators of Environmental Quality

 

2 PM – 4 PM Field Trip Frog Deformity Sampling

 

- Kristan Schuster, Hancock HS teacher 

- Joan Chadde, WUPC

 

 

1 PM – 3 PM

Field Trip: Land Use Planning in Michigan’s Shoreline Communities

 

3 PM - 5 PM

Present Curriculum Unit Plan Proposal

5:00-6:00 p.m.

Dinner

Dinner & Discussion

Dinner & Discussion

Dinner & Discussion

Dinner & Discussion

Dinner & Farewell

 

6:30 - 8 PM

Introduction to Limnology: The Study of Lakes

– Dr. Matt Julius,

Biological Sciences,

St. Cloud State University

 

8 PM - 9 PM

Lake Superior – More Than Just A Lake

- Joan Chadde, Western U.P. Center for Science, Math  & Env. Education (WUPC)

6:30 - 8 PM

Lab Work

- Dr. Matt Julius

 

8 PM - 9 PM

Best Teaching Ideas by Participants (7)

7 PM – 9 PM

Application of Unmanned Vehicles (ROVs) in Underwater Exploration & Aquatic Science

 

- Ken Vrana, President

Center for Maritime & Underwater Resource Management

 

 

 

 

5 PM - 9 PM

Copper Country Tour & Picnic Dinner

 

– Dr. Charlie Kerfoot, Biological Sciences, MTU

 

 

 

6 PM -9 PM  

Kayaking at the Sturgeon River Sloughs

 

- Arni Ronis,

Downwind Sports

Dinner - optional

Note:  Participants will have a short reading each evening to help them prepare for the next day’s topics. At the close of each day we will share classroom application and assessment ideas.