2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Griffith

Evan

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

2

Outinen

Kimberly

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

3

Karttunen

Eli

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

4

Stenger

Kari

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

5

Anderton

Emily

Individual

Deborah Sage

Houghton Middle School

6

Kesti

Warren

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

7

Rosemurgy

Maddie

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

7

Sharp

Kai

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

7

Kelley

Chris

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

8

Slis

Allie

Individual

Mike Hainault

E.B. Holman School

9

Nagel

Samantha

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

9

Strome

Allison

Individual

Mike Hainault

E.B. Holman School

10

Thornton

Kimberly

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

11

Puuri

Kyllee

Individual

Mike Hainault

E.B. Holman School

12

Wisti

Nicholas

Individual

Deborah Sage

Houghton Middle School

13

Kaurala

Taylor

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

14

Gundlach

Liz

Individual

Clay Cotey

Washington Middle School

15

Featherly

Elias

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

16

Wagenmaker

Daniel

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

17

Wanhala

Anna

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

20

McRae

Erika

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

21

Jurmu

Brent

Individual

Mike Hainault

E.B. Holman School

22

Haataja

InaMae

Individual

Mike Hainault

E.B. Holman School

23

Ressler

Brian

Individual

Sara Beiring

Houghton Middle School

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Adler

Michael

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

1

Webster

Albert

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

2

Rocco

Jackie

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

2

Schneider

Terra

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

3

Rozich

Danica

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

3

Johnson

Claire

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

4

Perreault

Courtney

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

4

Gilreath

Sarah

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

5

Johnson

Neal

Group

Deborah Sage

Houghton Middle School

5

Schulz

Dan

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

5

Wakeham

Travis

Group

Deborah Sage

Houghton Middle School

5

Kass-Aten

Ethan

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

6

Ambuehl

Travis

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

6

Kumpula

Kyle

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

7

Redinger

Sam

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

7

Narhi

Alan

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

8

Tepsa

Hannah

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

8

Taglione

Valerie

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

9

Luke

Hailee

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

9

Laitila

Sheila

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

10

Johnson

Gina

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

10

Keteri

Ariana

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

11

Coponen

Jennifer

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

11

Dunstan

Kendra

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

12

Gillis

Anica

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

12

Gerard

Annemarie

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

13

Mattson

Samm

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

13

Way

Elizabeth

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

14

Stackhouse

Scott

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

14

Sproule

Davy

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

15

Suvanto

Kelly

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

15

Tolksdorf

Stephanie

Group

Sara Beiring

Houghton Middle School

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Crist

Whitney

Individual

Karen Crist

Homeschool

2

Loukus

Sherri

Individual

Jean Dunstan

E.B. Holman School

3

Mongeau

Napoleon

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

4

Perram

Katelyn

Individual

Darrell Hendrickson

Washington Middle School

5

Baker

Bernadette

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

6

Geiger

Nancy

Individual

Darrell Hendrickson

Washington Middle School

7

Haapala

Reba

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

8

Goldworthy

Daniel

Individual

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

9

Rothenberger

Paden

Individual

Jean Dunstan

E.B. Holman School

10

Ryskey

Abigail

Individual

Nancy Powell

Watersmeet School

11

Briseno

Lydia

Individual

Nancy Powell

Watersmeet School

 

7th Grade Group

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Byykkonen

Ashley

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

1

Jutila

Brittany

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

2

Kunnari

Trevor

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

2

Finzel

Ben

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

3

Engel

Angela

Group

Deborah Sage

Houghton Middel School

3

Zekavat

Seyedeh

Group

Deborah Sage

Houghton Middle School

4

Miller

Katherine

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

4

Knight

Abby

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

5

Laban

Marah

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

5

Marttila

Owen

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

6

Chapin

Lilia

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

6

Plante

Alexii

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

7

Gervais

Brett

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

7

Hahka

Jordan

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

8

Dunstan

Robert

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

8

Therrian

Travis

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

9

Haataja

Emily

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

9

Dunstan

Karena

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

10

Huuki

Stacey

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

10

Heinonen

Andrea

Group

Jean Dunstan

E.B. Holman School

11

Frederick

Elizabeth

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

11

Gruber

Brandy

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

12

Kus

Taylor

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

12

Williamson

Megan

Group

Nadine Plante

Lake Linden-Hubbell Middle School

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Oberto

Johanna

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

2

Busov

Boris

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

3

Sutter

Lena

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middel School

4

Parker

Sierra

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

5

Toepper

Sandra

Individual

John Lund

Washington Middle School

6

Colling

Connor

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

7

Onder

Gunseli

Individual

John Lund

Washington Middle School

8

Hainault

Casey

Individual

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

9

Gupta

Somya

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

10

Van Dam

Cassie

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

11

Beauchamp

Ashley

Individual

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

12

Friend

Keenan

Individual

Julia Downs Friend

Homeschool

13

Testini

Shane

Individual

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

14

Saarinen

Katie

Individual

Amy Kangas

Dollar Bay-Tamarack City Schools

15

Mills

Kristopher

Individual

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

16

LaBonte

Timery

Individual

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

17

Yablonski

Karly

Individual

Nancy Powell

Watersmeet School

18

Sergeyev

Andrey

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

19

Cadwell

Jared

Individual

Bruce Belmas

Houghton Middle School

20

Heinonen

Edward

Individual

Mike Hainault

E.B. Holman School

21

Peterson

Victoria

Individual

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Ambuehl

Taylor

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

1

Sarazin

Christopher

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

2

Pellosma

Travis

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

2

Wasik

Triston

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

3

Pelto

Masha

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

3

Jurmu

Lorena

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

4

Wuori

Katrina

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

4

Sten

Brooke

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

5

Grier-Welch

Adeline

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

5

Lubinski

Mia

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

6

Tervo

Max

Group

Amy Kangas

Dollar Bay-Tamarack City Schools

6

Tervo

Julia

Group

Amy Kangas

Dollar Bay-Tamarack City Schools

6

Hill

Hannah

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

6

Becia

Angela

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

7

Fergreson

Darrian

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

7

Audette

Marissa

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

8

Fountaine

Skyler

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

8

Monette

Nicholas

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

9

Keteri

Blaine

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

9

Kariainen

Adeline

Group

Amy Kangas

Dollar Bay-Tamarack City Schools

9

Hietala

Griffin

Group

Mike Hainault

E.B. Holman School

9

Nye

Lucia

Group

Amy Kangas

Dollar Bay-Tamarack City Schools

10

Webster

Jennifer

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

10

Garnell

Cassie

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

11

Beauchamp

Brett

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

11

Jutila

Zack

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

12

Provoast

Ian

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

2

Parkila

Jana

Group

Beth Koski

P. Latendresse Elementary-Baraga

12

Urnezius

Kostas

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

12

Mayo

Alexandria

Group

Beth Koski

P. Latendresse Elementary-Baraga

13

Heckel

Lee

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

13

Deiro

Jermey

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

14

Clouthier

Sarah

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

14

Franklin

Kyleigh

Group

Brad Codere

Lake Lindne-Hubbell Middle School

15

Smith

Brandon

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

15

Delpierre

Zak

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

16

MacKenzie

Claire

Group

Randy Cadeau

L'Anse Middle School

16

Lane

McKenna

Group

Randy Cadeau

L'Anse Middle School

17

Hanson

Katelyn

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

17

Escamilla

Christina

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

18

Trezona

Stephanie

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

18

Poisson

Kayla

Group

Brad Codere

Lake Linden-Hubbell Middle School

19

Anderson

Drake

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

19

Becia

Jorden

Group

Bruce Belmas

Houghton Middle School

20

Peterson

Alissa

Group

Nancy Powell

Watersmeet School

20

Zelinski

Mariah

Group

Nancy Powell

Watersmeet School

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

11

Hendrickson

Taylor

Individual

Kristin Wanhala

CLK Elementary

2

Peterson

Branden

Individual

Dan Pertile

Barkell Elementary

3

Silva

Maria

Individual

Lois Jambekar

Houghton Elementary

4

Lilleskov

Elias

Individual

Lois Jambekar

Houghton Elementary

5

Nance

Andrew

Individual

Dan Pertile

Barkell Elementary

6

Posega

Aaron

Individual

Dan Pertile

Barkell Elementary

7

Gast

Morgan

Individual

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

8

Milligan

Brian

Individual

William Fezzey

Houghton Elementary School

9

Puuri

Ryan

Individual

Deirdre Erbisch

E.B. Holman School

10

Archer

Ruth

Individual

Dan Pertile

Barkell Elementary

11

Hallstrom

Mariah

Individual

Dan Pertile

Barkell Elementary

12

Koepel

Chelsea

Individual

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

13

Redinger

Jacob

Individual

Deirdre Erbisch

E.B. Holman School

14

Michaels

Ross

Individual

Senia Kuntze

Chassell Township School

15

Gundlach

William

Individual

Dan Giachino

CLK Elementary

16

Williamson

Tonni

Individual

Heather Grentz

C.J. Sullivan Elementary

17

Rabitoy

Jordan

Individual

Ross Coltman

Houghton Elementary

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Stenger

Robert

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

1

Marietta

James

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

2

Baker

Joseph

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

2

Heikkinen

Aaron

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

3

Liu

Jesse

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

3

Rao

Nick

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

4

Koljonen

Barry

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

4

Monyeau

Zach

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

4

Audette

Bryce

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

4

Johnson

Joey

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

5

Perreault

Amanda

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

5

Kisul

Brittni

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

6

Kalcich

Justin

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

6

Kumpula

Cody

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

7

Loughman

Abbey

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

7

Pesola

Leanne

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

8

Schmitt

Kendra

Group

Dan Giachino

CLK Elementary

8

Oja

Kari

Group

Dan Giachino

CLK Elementary

9

Sarazin

Kendall

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

9

Corrigan

Brooke

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

10

Drelich

Adam

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

10

Hyslop

Ian

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

11

Barry

Cassandra

Group

Deirdre Erbisch

E.B. Holman School

11

Hietala

Mackenzie

Group

Deirdre Erbisch

E.B. Holman School

12

Polkinghorn

Annelise

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

12

Middleton

Jaimie

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

13

Massoglia

Crystal

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

13

Ruotsala

Leah

Group

Lois Jambekar

Houghton Elementary

14

Smith

Devyn

Group

Dan Pertile

Barkell Elementary

14

Kalinec

Averie

Group

Dan Pertile

Barkell Elementary

15

Gerbig

Rachel

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

15

Draves

Katie

Group

Kathleen Lewandowski

Lake Linden-Hubbell Elementary

15

Dunstan

Thomas

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

15

Houle

Brett

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

16

Beggs

Kellee

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

16

Ozanich

Samantha

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

16

LeClaire

Erica

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

16

Tursich

Dimitri

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

17

Sever

Cady

Group

Julie Fenton

CLK Elementary

17

Mace

Kaitlyn

Group

Julie Fenton

CLK Elementary

18

Boykin

Brandon

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

18

Barrette

Britney

Group

Kevin Butler

Dollar Bay-Tamarack City Schools

 

2006 SCIENCE FAIR RESULTS

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Gabka

Megan

Individual

Kathy Makela

Wakefield-Marenisco School District

2

Sharp

Isabel

Individual

David Kuure

Houghton Elementary School

3

Meyer

Andrew

Individual

Deborah Olson

Barkell Elementary

4

Featherly

Zebulon

Individual

Janet Larson

E.B. Holman School

5

Strome

Tommy

Individual

Janet Larson

E.B. Holman School

6

Larson

Ciara

Individual

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

7

Perram

Daniel

Individual

Holly Rivest

CLK Elementary

8

Nordstrom

Loretta

Individual

Holly Rivest

CLK Elementary

9

Crotty

Ryan

Individual

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

10

Tuomi

Jacob

Individual

Senia Kuntze

Chassell Township School

11

Palovaara

Damon

Individual

Greg Markkanen

CCISD Learning Center

12

Blake

Noah

Individual

Karen Babcock

CLK Elementary

13

Juntunen

Joseph

Individual

Senia Kuntze

Chassell Township School

 

4th Grade Group

Place

Last Name

First Name

Category

Teacher

School

1

Wahtola

Maggie

Group

Cathy Olsson

CLK Elementary

1

Gruver

George

Group

Cathy Olsson

CLK Elementary

2

Saterstad

Adrian

Group

Greg Markkanen

CCISD Learning Center

2

Hill

Kyle

Group

Gred Markkanen

CCISD Learning Center

3

McConnon

Abby

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

3

McConnon

Madison

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

4

Somero

Marissa

Group

Janet Larson

E.B. Holman School

4

Knuuttila

Audrey

Group

Janet Larson

E.B. Holman School

5

Clevenger

Lilly

Group

Karen Babcock

CLK Elementary

5

Peterson

Kaylee

Group

Karen Babcock

CLK Elementary

6

Codere

Trevor

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

6

Elrite

Jeremy

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

7

Knight

Clara

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

7

Lyons

Elizabeth

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

8

Vertin

Tyler

Group

Carl Arko

CLK Elementary

8

Peavy

Wyatt

Group

Carl Arko

CLK Elementary

9

LaVigne

Nicole

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

9

Sundblad

Beth

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

10

Ferrey

Kenna

Group

Shannon Lehto

Houghton Elementary

10

Hannon

Connor

Group

Shannon Lehto

Houghton Elementary

11

Stroup

Olivia

Group

Karen Babcock

CLK Elementary

11

Utzman

Celia

Group

Karen Babcock

CLK Elementary

12

Porter

Travis

Group

Cathy Olsson

CLK Elementary

12

Prouty

Matthew

Group

Cathy Olsson

CLK Elementary

13

Plante

Thomas

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

13

Beauchamp

Cole

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

14

Rowe

Garrett

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

14

Kumpula

Mitchell

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

14

Ambuehl

Trent

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

14

Hodges

Nick

Group

Michelle Axford

Lake Linden-Hubbell Elementary

15

Maroste

Mary

Group

David Kuure

Houghton Elementary School

15

Carlson

Lynnaye

Group

David Kuure

Houghton Elementary School