WESTERN UPPER PENINSULA

SCIENCE FAIR

 

2001 WINNERS
 

 


4th Grade

Groups

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

4-21

Lake Linden

Jim Johnson

Logan Chadde

 

 

 

 

 

Ross DuMonthier

 

2

4-14

CLK Elem.

Kathy Wetton

Meghan Foreman

 

 

 

 

 

Cori Nichols

 

3

4-6

CLK Elem.

Kathy Wetton

Vance Harris

 

 

 

 

 

Ryan Lean

 

4

4-13

CLK Elem.

Kathy Wetton

Becky Hill

 

 

 

 

 

Lindsey Lassila

 

 

 

 

 

 

Individuals

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

4-4

Houghton Elem.

Lois Jambekar

Collin Tether

 

2

4-3

Houghton Elem.

Lois Jambekar

Patrick Milligan

 

3

4-1

Houghton Elem.

Lois Jambekar

Jack Lubinski

 

4

4-22

Lake Linden

Jim Johnson

Desiree Endre

 

 

 

5th Grade

Groups

 

 

 

 

 

 

Place

Project

School

Teacher

Student

 

1

5-23

Dollar Bay

Walt Babcock

Chelsea Bakkila

 

 

 

 

 

Dawn Engman

 

2

5-11

Houghton Elem.

Marcia Drenovsky

Shannon Dennis

 

 

 

 

 

Lauren Moore

 

3

5-10

Houghton Elem.

Marcia Drenovsky

Kavi Pandey

 

 

 

 

 

Daniel Woodford

 

4

5-16

Houghton Elem.

Ross Coltonon

Ben Bachran

 

 

 

 

 

Albert Park

 

 

 

 

 

 

Individuals

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

5-6

Hancock Elem.

Deborah Barrette

Rachel Toczydlowski

 

2

5-2

Houghton Elem.

Marcia Drenovsky

Emily Van Dam

 

3

5-32

Houghton Elem.

Pam Fassbender

Daniel Friedrich

 

4

5-4

CLK Elem.

Amy Codere

Madeline Baron

 

 

 

 

 

 

6th Grade

Groups

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

6-13

Houghton Middle

Bruce Belmas

Apoorvaa Joshi

 

 

 

 

 

Alyssa Polso

 

2

6-10

Dollar Bay

Walt Babcock

Sasha Beyers

 

 

 

 

 

Katie Smith

 

3

6-6

Washington Elem.

Jill Carver

Justin Blake

 

 

 

 

 

Shane Schlosser

 

4

6-9

Dollar Bay

Walt Babcock

Erica Aho

 

 

 

 

 

Shannon Messner

 

 

 

 

 

 

Individuals

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

6-3

Washington Elem.

Jill Carver

Preeyam Patel

 

2

6-17

Houghton Middle

Bruce Belmas

Cedric Kennedy

 

3

6-12

Houghton Middle

Bruce Belmas

Ben Caneba

 

4

6-14

Houghton Middle

Bruce Belmas

Hursh Narain

 

7th Grade

Groups

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

7-6

Houghton Middle

Deborah Lane

Ayushi Kauntra

 

 

 

 

 

Alyssa Kudray

 

2

7-4

Houghton Middle

Deborah Lane

Eluf Miskuoglu

 

 

 

 

 

Meha Pandey

 

3

7-7

Chassell

Mary Markham

Tara Sotorin

 

 

 

 

 

Autumn Windsor

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Individuals

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

7-2

Houghton Middle

Deborah Lane

Leif Redinger

 

2

7-3

Marenisco

Nancy Powell

Helen Lillie

 

3

7-1

Washington Elem.

Jill Carver

Scott Favero

 

4

7-9

Chassell

Mary Markham

Cody Ries

 

 

 

 

 

 

 

8th Grade

Groups

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

8-7

Houghton Middle

Sally Halonen

Xianlin Li

 

 

 

 

 

Caroline Reed

 

2

8-6

Houghton Middle

Sally Halonen

Alice LaJeunesse

 

 

 

 

 

Karen Seely

 

3

8-9

Houghton Middle

Sally Halonen

Susan Li

 

 

 

 

 

Ellen Manderfield

 

4

8-28

Washington Middle

Todd Waurio

Matthew Olgren

 

 

 

 

 

Alex Johnson

 

 

 

 

 

 

Individuals

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

8-3

Houghton Middle

Sally Halonen

Ryan Strong

 

2

8-13

Hancock Middle

Heather Bradway

Nicole Yarroch

 

3

8-14

Hancock Middle

Heather Bradway

Taite Smith

 

4

8-4

Houghton Middle

Sally Halonen

Richard Caneba

 

9th Grade

Groups

 

 

 

 

 

 

Place

Project No.

School

Teacher

Student

 

1

9-5

Hancock High

Kerry Kostamo

Vanessa Anderson

 

 

 

 

 

Christina Kilpela

 

2

9-3

Hancock High

Kerry Kostamo

Sarah Pelto

 

 

 

 

 

Pete Zorbo

 

3

9-7

Hancock High

Kerry Kostamo

Elizabeth Hopf

 

 

 

 

 

Rachel Juntunen

 

4

9-2

Hancock High

Kerry Kostamo

Arlene Abella

 

 

 

 

 

Christine Wood